OH Home
A.net/OH
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
NCCAA Indoor Track and Field Championships
February 21st-22nd 2020 Cedarville, Ohio, United States
Report
Block
1 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2014 Feb 21st to Feb 22nd
Results
News
2020
1
1
2019
1
1
2018
1
1
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
1
2014
1
1
Media for 2014
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2014 Results - NCCAA Indoor Track and Field Championships
Feb 22nd 2014, 5:57pm
Attending groups
DyeStatCOLLEGE.com
York College Track and Field and Cross Country - York, Nebraska
RunnerSpace.com/IN
Indiana Wesleyan University Track and Field and Cross Country - Marion, Indiana
Bethel College Track and Field and Cross Country - Mishawaka, Indiana
RunnerSpace.com/IL
RunnerSpace.com/KY
Judson University Track and Field and Cross Country - Elgin, Illinois
Arizona Christian University Track and Field and Cross Country - Phoenix, Arizona
RunnerSpace.com/MI
Lee University Track and Field and Cross Country - Cleveland, Tennessee
Southwestern Christian University Track and Field and Cross Country - Bethany, Oklahoma
Azusa Pacific University Track and Field - Azusa, California
RunnerSpace.com/NE
Oklahoma Christian University Track & Field and Cross Country - Edmond, Oklahoma
Victory University Track and Field and Cross Country
Campbellsville University Track and Field and Cross Country - Campbellsville, Kentucky
RunnerSpace.com/NY
Oklahoma Wesleyan University Track and Field and Cross Country - Bartlesville, Oklahoma
NCAA D2 Track and Field and Cross Country
Cedarville University Track and Field and Cross Country - Cedarville, Ohio
RunnerSpace.com/OH
Olivet Nazarene University Track and Field and Cross Country - Bourbonnais, Illinois
NCAA D3 Track and Field and Cross Country
Dallas Baptist University Track & Field and Cross Country - Dallas, Texas
RunnerSpace.com/OK
Shorter College Track & Field and Cross Country - Rome, Georgia
NAIA Track and Field and Cross Country
Geneva College Track and Field and Cross Country - Beaver Falls, Pennsylvania
RunnerSpace.com/PA
Southern Wesleyan University Track and Field and Cross Country - Central, South Carolina
RunnerSpace.com/AZ
Grace College Track and Field and Cross Country - Winona Lake, Indiana
RunnerSpace.com/SC
Spring Arbor University Track and Field and Cross Country - Spring Arbor, Michigan
RunnerSpace.com/CA
Greenville College Track and Field and Cross Country - Greenville, Illinois
RunnerSpace.com/TN
Trinity Christian College Track and Field and Cross Country - Palos Heights, Illinois
RunnerSpace.com/GA
Houghton College Track and Field and Cross Country - Houghton, New York
RunnerSpace.com/TX
Invited groups
2014
NCCAA Indoor Track and Field Championships
http://www.thenccaa.org/
2014 Results - NCCAA Indoor Track and Field Championships
Published by
DyeStatCOLLEGE.com
Feb 22nd 2014, 5:57pm
Attached Documents
Complete Results
Posted 02/23/2014 (107 downloads)
NCCAA Indoor Track and Field Championships
Feb 21, 2014 to Feb 22, 2014
Olivet Nazarene University, Kankakee, IL, US
« Filter Results by Team: »
Arizona Christian
Azusa Pacific
Bethel (IN)
Campbellsville
Cedarville
Dallas Baptist
Geneva
Grace
Greenville
Houghton
Indiana Wesleyan
Judson
Lee (TN)
Oklahoma Christian
Oklahoma Wesleyan
Olivet Nazarene
Shorter
Southern Wesleyan
Southwestern Christian (Okla.)
Spring Arbor
Stanton Prep
Trinity Christian
Victory University
York (NE)
Men:
60m
|
200m
|
400m
|
800m
|
Mile
|
3k
|
5k
|
60h
|
4x200m
|
4x400m
|
4x800m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Weight
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
|
Hep: 60m
|
Hep: 60h
|
Hep: LJ
|
Hep: PV
|
Hep: Shot
Women:
60m
|
200m
|
400m
|
800m
|
Mile
|
3k
|
5k
|
60h
|
4x200m
|
4x400m
|
4x800m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Weight
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
|
Ind. Pent
|
Ind. Pent: 60h
|
Ind. Pent: 800m
|
Ind. Pent: HJ
|
Ind. Pent: LJ
|
Ind. Pent: Shot
Mens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Wilson, Kirk
Shorter
06.78
nwi
1
10
2
Gray, Bruce
Greenville
06.84
nwi
1
8
3
Grant, Tommy
Bethel (IN)
06.95
nwi
1
6
4
Chism, Eric
Victory Universi
06.98
nwi
1
5
5
Evans, Ahmad
Bethel (IN)
06.99
nwi
1
4
6
Gray, Dewayne
Spring Arbor
07.02
nwi
1
3
7
Gordon, Zach
Olivet Nazarene
07.04
nwi
1
2
8
Holman, Dmitri
Greenville
07.09
nwi
1
1
9
Byer, Ben
Azusa Pacific
07.11
nwi
1
10
Douglas, Ronald
Azusa Pacific
07.13
nwi
1
Mens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Wilson, Kirk
Shorter
06.80
nwi
3
1
Gray, Bruce
Greenville
06.88
nwi
1
1
Grant, Tommy
Bethel (IN)
06.88
nwi
2
1
Gray, Dewayne
Spring Arbor
06.93
nwi
4
2
Chism, Eric
Victory Universi
06.93
nwi
2
2
Evans, Ahmad
Bethel (IN)
06.95
nwi
4
2
Holman, Dmitri
Greenville
06.96
nwi
3
2
Gordon, Zach
Olivet Nazarene
06.98
nwi
1
3
Byer, Ben
Azusa Pacific
07.02
nwi
1
3
Douglas, Ronald
Azusa Pacific
07.02
nwi
3
4
Miliner, Treshunn
Shorter
07.03
nwi
3
3
Garcia, Josh
Greenville
07.08
nwi
2
3
St. Hill, Ryan
Greenville
07.09
nwi
4
3
Carl, Jared
Olivet Nazarene
07.09
nwi
4
4
Johnson, Bruce
Southwestern Chr
07.12
nwi
1
5
Rogers, Uriah
Spring Arbor
07.13
nwi
3
5
Peoples, Jonah
Greenville
07.14
nwi
4
4
Klaassen, Andre
Cedarville
07.19
nwi
2
5
Merkler, Cayden
Bethel (IN)
07.19
nwi
1
5
McMillan, Jhante
Southern Wesleya
07.19
nwi
2
6
Wright, Devon
Dallas Baptist
07.19
nwi
3
6
Guiser, Josh
Geneva
07.21
nwi
2
7
Dias, Malcolm
Indiana Wesleyan
07.21
nwi
3
6
Cathey, Jeff
York (NE)
07.25
nwi
1
7
Unrath, Cameron
Geneva
07.25
nwi
1
6
Kruzich, Austin
Oklahoma Christi
07.26
nwi
4
7
Cisco, Mark
Lee (TN)
07.27
nwi
2
7
Gipson, Demytreus
Campbellsville
07.28
nwi
4
8
Baker, Brandon
Olivet Nazarene
07.29
nwi
3
8
Harvey, Casey
Indiana Wesleyan
07.31
nwi
4
9
Green, Brandon
Campbellsville
07.32
nwi
3
8
Schuster, Ed
Geneva
07.37
nwi
2
9
Patterson, Travis
Bethel (IN)
07.37
nwi
4
8
George, Jamal
Oklahoma Christi
07.41
nwi
1
--
Chism, Chris
Victory Universi
FS
nwi
1
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Wilson, Kirk
Shorter
21.38
nwi
10
10
2
Gray, Bruce
Greenville
21.77
nwi
10
8
3
Dameron, Randall
Shorter
21.92
nwi
10
6
1
Fair, Malik
Shorter
21.99
nwi
9
5
4
Gray, Dewayne
Spring Arbor
22.04
nwi
10
4
5
Smith, Adika
Shorter
22.39
nwi
10
3
2
Grant, Tommy
Bethel (IN)
22.47
nwi
9
2
6
Douglas, Ronald
Azusa Pacific
22.57
nwi
10
1
3
Carl, Jared
Olivet Nazarene
22.65
nwi
9
1
Chism, Chris
Victory Universi
22.66
nwi
8
2
Holman, Dmitri
Greenville
22.67
nwi
8
1
Baumgartner, Brett
Bethel (IN)
22.77
nwi
7
1
Sleigh, Desmond
Indiana Wesleyan
22.78
nwi
5
1
Johnson, Keith
Southern Wesleya
22.80
nwi
6
4
McDaniel, Jamal
Shorter
22.80
nwi
9
2
Keys, Reynauldt
Olivet Nazarene
22.85
nwi
7
3
Maxwell, Kelly
Spring Arbor
22.91
nwi
7
2
Caldwell, Corey
Cedarville
22.98
nwi
5
3
Rogers, Uriah
Spring Arbor
23.07
nwi
8
4
Byer, Ben
Azusa Pacific
23.09
nwi
7
5
Wright, Devon
Dallas Baptist
23.10
nwi
7
1
Gipson, Demytreus
Campbellsville
23.12
nwi
3
6
St. Hill, Ryan
Greenville
23.16
nwi
7
1
Merkler, Cayden
Bethel (IN)
23.17
nwi
4
2
Garcia, Josh
Greenville
23.18
nwi
6
4
Robertson, Shawn
Victory Universi
23.22
nwi
8
2
Harding, Nick
Indiana Wesleyan
23.30
nwi
4
3
Johnson, Bruce
Southwestern Chr
23.31
nwi
5
3
Evans, Ahmad
Bethel (IN)
23.31
nwi
6
5
Cox, Rakeo
Victory Universi
23.40
nwi
8
4
Kruzich, Austin
Oklahoma Christi
23.43
nwi
5
4
Harvey, Casey
Indiana Wesleyan
23.44
nwi
6
2
Imhof, Jacob
Cedarville
23.45
nwi
3
5
Dorcin, Willy
Shorter
23.49
nwi
6
3
George, Jamal
Oklahoma Christi
23.50
nwi
4
1
Guiser, Josh
Geneva
23.53
nwi
2
4
Bird, Matthew
Cedarville
23.55
nwi
4
5
Miliner, Treshunn
Shorter
23.61
nwi
4
5
Foust, Tanner
Bethel (IN)
23.65
nwi
5
1
Unrath, Cameron
Geneva
23.71
nwi
1
2
Mellinger, Jacob
Geneva
23.74
nwi
2
6
Munnings, Xavier
Victory Universi
23.76
nwi
4
3
Lloyd, Troy
Judson
23.78
nwi
2
2
Forsythe, Michael
Spring Arbor
23.81
nwi
1
4
Walters, Chandler
Bethel (IN)
23.81
nwi
2
3
Schieldt, Murry
Bethel (IN)
23.87
nwi
3
4
Cathey, Jeff
York (NE)
23.90
nwi
3
6
Collins, Darreon
York (NE)
23.90
nwi
5
5
Childs, Mike
Bethel (IN)
23.94
nwi
3
3
Schuster, Ed
Geneva
24.24
nwi
1
4
Green, Brandon
Campbellsville
24.36
nwi
1
6
Martin, Malek
Southern Wesleya
26.57
nwi
3
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Fair, Malik
Shorter
49.10
4
10
2
Shulte, David
Azusa Pacific
49.63
4
8
3
Dameron, Randall
Shorter
49.74
4
6
1
Johnson, Keith
Southern Wesleya
49.88
3
5
4
Roberds, Wake
Shorter
50.18
4
4
5
Fields, Ty'rel
Olivet Nazarene
50.21
4
3
6
Rice, Cole
Shorter
50.66
4
2
2
French, Cyrus
Judson
50.81
3
1
3
Dias, Malcolm
Indiana Wesleyan
50.94
3
7
White, Dwight
Shorter
51.14
4
1
Crawford, Cory
Azusa Pacific
51.21
2
4
Taylor, Lance
Grace
51.21
3
8
Sowders, Connor
Bethel (IN)
51.21
4
2
Yoder, David
Cedarville
51.56
2
3
Hunt, Alex
Olivet Nazarene
52.09
2
5
Barnes, Justice
York (NE)
52.37
3
4
Hendricks, Alex
Indiana Wesleyan
52.39
2
1
Mellinger, Jacob
Geneva
52.43
1
6
Palomo, Asher
York (NE)
52.53
3
2
Niehaus, Branden
Greenville
52.75
1
7
Miller, Ian
Spring Arbor
52.75
3
5
Cox, Rakeo
Victory Universi
52.78
2
8
Devers, Marcus
Trinity Christia
53.19
3
3
Forsythe, Michael
Spring Arbor
53.36
1
4
Munnings, Xavier
Victory Universi
53.79
1
6
Robertson, Shawn
Victory Universi
55.04
2
--
Bowles, Roosevelt
Victory Universi
DNF
2
--
Collins, Darreon
York (NE)
DQ
2
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ragge, Jihad
Shorter
1:56.00
3
10
1
Conrad, Chris
Spring Arbor
1:57.50
2
8
2
Kipchumba, Emmanuel
Lee (TN)
1:57.54
3
6
3
Hawn, Marshall
Olivet Nazarene
1:57.73
3
5
4
Martin, Hansen
Indiana Wesleyan
1:58.19
3
4
2
Blain, Austin
Oklahoma Wesleya
1:58.22
2
3
5
Jenkins, Josiah
Shorter
1:59.17
3
2
3
Willoughby, Brian
Olivet Nazarene
1:59.22
2
1
4
Elliott, Terris
Lee (TN)
1:59.34
2
6
Graham, Donovan
Grace
1:59.39
3
7
McKee, Riley
Azusa Pacific
1:59.68
3
8
Hartman, Wyatt
Cedarville
1:59.97
3
9
Roachford, Gregory
Shorter
2:00.03
3
10
Dejong, Tim
Cedarville
2:01.20
3
11
Phillips, Ryan
Azusa Pacific
2:01.47
3
5
Greenwood, Tyler
Cedarville
2:01.73
2
1
Huerta, Erasmo
Oklahoma Wesleya
2:01.94
1
2
Kimmel, Logan
Bethel (IN)
2:02.16
1
12
Dees, Josh
Greenville
2:02.26
3
6
Gullette, Adam
Lee (TN)
2:02.27
2
7
Dekker, Jordan
Indiana Wesleyan
2:02.33
2
3
Welch, Drew
Southern Wesleya
2:02.50
1
4
Johnson, Jared
Indiana Wesleyan
2:02.63
1
8
Keaffaber, Grant
Indiana Wesleyan
2:04.35
2
5
Allyn, Nathan
Greenville
2:04.40
1
9
Fink, Isaiah
Olivet Nazarene
2:05.73
2
10
Knuth, Justin
Lee (TN)
2:06.69
2
6
Dunbar, Mason
Campbellsville
2:06.72
1
7
Townes, Andrew
Oklahoma Wesleya
2:08.01
1
8
Boulware, Johannesburg
Campbellsville
2:08.91
1
Mens Mile
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jenkins, Josiah
Shorter
4:19.88
2
10
2
Gustafson, Ryan
Cedarville
4:21.29
2
8
3
Hartman, Wyatt
Cedarville
4:21.52
2
6
4
Dale, Mitchell
Olivet Nazarene
4:27.33
2
5
5
Reinking, Jacob
Indiana Wesleyan
4:27.57
2
4
6
Lauber, Jared
Spring Arbor
4:31.25
2
3
1
McSpadden, Ryan
Dallas Baptist
4:31.97
1
2
2
Rex, Jonathan
Grace
4:32.02
1
1
7
Lofgren, Ian
Olivet Nazarene
4:32.07
2
3
Durrill, Evan
Oklahoma Christi
4:33.22
1
8
Ford, Dylan
Campbellsville
4:34.06
2
9
Greenwood, Tyler
Cedarville
4:34.84
2
4
Herbert, Andres
Bethel (IN)
4:37.44
1
5
Mitchell, Mike
Dallas Baptist
4:39.82
1
6
Crawford, Paul
Bethel (IN)
4:41.34
1
7
Koutavas, Chris
Trinity Christia
4:43.91
1
10
Wells, Daniel
Olivet Nazarene
4:44.53
2
8
Hindes, Keenen
Lee (TN)
4:46.44
1
9
Smith, Blake
Lee (TN)
4:55.29
1
10
Lynn, Joel
Olivet Nazarene
4:55.35
1
11
Clark, Alex
Trinity Christia
4:56.20
2
Mens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gallagher, Ethan
Olivet Nazarene
8:37.92
2
2
Brooker, Matt
Cedarville
8:37.93
2
3
Cross, Jordan
Shorter
8:38.83
2
4
Reidsma, Andy
Trinity Christia
8:39.46
2
5
Albert, Andrew
Indiana Wesleyan
8:43.32
2
6
Fisher, James
Olivet Nazarene
8:43.52
2
7
Tuttle, Ben
Cedarville
8:44.12
2
8
Milbocker, Ronald
Olivet Nazarene
8:45.64
2
9
Niemiec, Joe
Cedarville
8:47.97
2
10
keirns, bryant
Oklahoma Christi
8:48.68
2
11
Reidsma, Simon
Spring Arbor
8:52.33
2
12
Perez, Camden
Lee (TN)
8:53.95
2
13
Divan, Brandon
Olivet Nazarene
8:59.54
2
14
Annis, Jordan
Bethel (IN)
8:59.70
2
15
Watson, Clay
Cedarville
8:59.77
2
16
Buscheck, Peter
Azusa Pacific
8:59.80
2
17
Hartman, Joel
Bethel (IN)
9:01.51
2
1
Bredeson, Zachary
Arizona Christia
9:02.03
1
2
kaelin, brennym
Oklahoma Christi
9:02.58
1
3
Garza, Dan
Spring Arbor
9:05.46
1
4
Springer, Chris
Dallas Baptist
9:06.19
1
5
Broaddrick, Kyle
Oklahoma Christi
9:08.07
1
6
Swigart, Brooks
Arizona Christia
9:08.45
1
7
Reynolds, Jason
Olivet Nazarene
9:08.47
1
8
Laubach, Tyler
Indiana Wesleyan
9:09.82
1
9
Bitner, Jonathan
Cedarville
9:14.41
1
10
Barber, Ben
Greenville
9:15.84
1
11
Shultz, Patrick
Lee (TN)
9:17.77
1
12
Hartlage, Joey
Campbellsville
9:17.93
1
13
Anderson, Nathan
Spring Arbor
9:19.68
1
14
Velthuizen, Cody
Trinity Christia
9:22.70
1
15
Gwinn, Robert
Southern Wesleya
10:09.25
1
16
Fredrickson, John
Southern Wesleya
NT
1
17
Ruhling, Seth
Lee (TN)
NT
1
Mens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Tuttle, Ben
Cedarville
14:54.78
1
10
2
Cross, Jordan
Shorter
15:13.38
1
8
3
Watson, Clay
Cedarville
15:27.54
1
6
4
keirns, bryant
Oklahoma Christi
15:30.75
1
5
5
Bredeson, Zachary
Arizona Christia
15:34.37
1
4
6
Cheney, Matthew
Cedarville
15:35.78
1
3
7
Broaddrick, Kyle
Oklahoma Christi
15:52.85
1
2
8
Osladil, Steven
Indiana Wesleyan
15:54.34
1
1
9
Swigart, Brooks
Arizona Christia
15:57.48
1
10
Bates, Chris
Arizona Christia
15:58.65
1
11
Brown, Alex
Indiana Wesleyan
16:04.44
1
12
Pierce, Brett
Campbellsville
16:10.45
1
13
Fraser, AJ
Bethel (IN)
16:11.96
1
14
Thayer, Forrest
Cedarville
16:14.77
1
15
Garza, Dan
Spring Arbor
16:18.53
1
16
zuercher, timothy
Oklahoma Christi
16:20.63
1
17
Crook, Joseph
Lee (TN)
16:25.59
1
18
Groff, Austin
Houghton
16:26.76
1
19
Natewa, Tyrell
Trinity Christia
16:27.55
1
20
Dykhouse, Reagen
Olivet Nazarene
16:27.58
1
21
Gerick, Nathan
Indiana Wesleyan
16:41.85
1
--
Wilson, John
Indiana Wesleyan
DNF
1
Mens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hare, Jacob
Azusa Pacific
08.11
nwi
1
10
2
Smith, Jake
Indiana Wesleyan
08.30
nwi
1
8
3
Caldwell, Corey
Cedarville
08.31
nwi
1
6
4
Maxwell, Kelly
Spring Arbor
08.51
nwi
1
5
5
McMillan, Jhante
Southern Wesleya
08.56
nwi
1
4
6
Czerwinski, Tomek
Azusa Pacific
08.60
nwi
1
3
7
Savage, Brandon
Southwestern Chr
08.65
nwi
1
2
8
Jones, Keith
Victory Universi
08.78
nwi
1
1
9
Kenney, Matthew
Azusa Pacific
08.78
nwi
1
10
Young, Justin
Azusa Pacific
08.86
nwi
1
Mens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Hare, Jacob
Azusa Pacific
08.28
nwi
3
1
Smith, Jake
Indiana Wesleyan
08.34
nwi
1
2
Czerwinski, Tomek
Azusa Pacific
08.43
nwi
1
1
Caldwell, Corey
Cedarville
08.46
nwi
2
2
Savage, Brandon
Southwestern Chr
08.56
nwi
2
3
Maxwell, Kelly
Spring Arbor
08.58
nwi
1
3
Kenney, Matthew
Azusa Pacific
08.59
nwi
2
4
Young, Justin
Azusa Pacific
08.65
nwi
2
2
McMillan, Jhante
Southern Wesleya
08.66
nwi
3
3
Jones, Keith
Victory Universi
08.72
nwi
3
4
Evans, Tamario
Shorter
08.73
nwi
1
5
McNeil, Roosevelt
Greenville
08.76
nwi
2
4
Williams, Jarrid
Greenville
08.77
nwi
3
5
Peoples, Jonah
Greenville
08.84
nwi
3
5
Ballweg, Noah
Olivet Nazarene
08.93
nwi
1
6
Hession, Mitch
Spring Arbor
08.96
nwi
3
6
Presnell, Michael
Bethel (IN)
09.13
nwi
1
6
Parsons, Caleb
Olivet Nazarene
09.16
nwi
2
7
Savino, Michael
Geneva
09.43
nwi
3
7
Schaap, Matthew
Trinity Christia
09.51
nwi
2
8
Booth, Derrick
Olivet Nazarene
09.55
nwi
2
7
Agler, James
Bethel (IN)
09.80
nwi
1
Mens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Wilson
,
McDaniel
,
Dameron
,
Fair
Shorter
1:27.56
1
10
1
Gray
,
Holman
,
Peoples
,
St. Hill
Greenville
1:29.53
2
8
2
Chism
,
Cox
,
Robertso
,
Chism
Victory Universi
1:29.96
1
6
2
Byer
,
Sedam
,
Crawford
,
Douglas
Azusa Pacific
1:30.03
2
5
3
DeRamus
,
Hutchiso
,
Carl
,
Gordon
Olivet Nazarene
1:30.15
2
4
4
Harvey
,
Sleigh
,
Smith
,
Dias
Indiana Wesleyan
1:31.71
2
3
5
Kruzich
,
Jones
,
Ogletree
,
George
Oklahoma Christi
1:32.68
2
2
6
Walters
,
Childs
,
Foust
,
Baumgart
Bethel (IN)
1:32.88
2
1
3
Bird
,
Sanchez
,
Imhof
,
Rhodes
Cedarville
1:33.22
1
7
Unrath
,
Mellinge
,
Schuster
,
Guiser
Geneva
1:33.81
2
4
Bird
,
Johnson
,
Savage
,
Conner
Southwestern Chr
1:34.07
1
5
Cathey
,
Barnes
,
Ventry
,
Collins
York (NE)
1:34.66
1
6
Nagelkir
,
Paepke
,
VanderGa
,
Schaap
Trinity Christia
1:56.50
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Dameron
,
Fair
,
Rice
,
Roberds
Shorter
3:21.10
2
10
2
Shulte
,
McKee
,
Crawford
,
Casillas
Azusa Pacific
3:23.06
2
8
3
Fields
,
Keys
,
Hunt
,
Chupp
Olivet Nazarene
3:24.41
2
6
4
Foust
,
Baumgart
,
Schieldt
,
Sowders
Bethel (IN)
3:27.38
2
5
5
Yoder
,
Rhodes
,
Caldwell
,
Dejong
Cedarville
3:28.21
2
4
1
Manning
,
Niehaus
,
Williams
,
Gray
Greenville
3:28.36
1
3
6
Miller
,
Watters
,
Conrad
,
Gray
Spring Arbor
3:28.37
2
2
7
Hendrick
,
Harvey
,
Martin
,
Dias
Indiana Wesleyan
3:28.50
2
1
2
Barnes
,
Palomo
,
Teachout
,
Collins
York (NE)
3:29.86
1
3
Parker
,
Wallace
,
Ogletree
,
Jones
Oklahoma Christi
3:29.88
1
4
Gullette
,
Elliott
,
Knuth
,
Kipchumb
Lee (TN)
3:32.19
1
5
Idialu
,
French
,
Lloyd
,
Bobell
Judson
3:35.10
1
6
Paepke
,
Schaap
,
Nagelkir
,
Reidsma
Trinity Christia
3:40.77
1
--
Cox
,
Chism
,
Robertso
,
Chism
Victory Universi
DNF
2
Mens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Knuth
,
Elliott
,
Gullette
,
Kipchumb
Lee (TN)
8:02.25
1
10
2
Powers
,
Fink
,
Lynn
,
Chupp
Olivet Nazarene
8:05.23
1
8
3
Annis
,
Sipe
,
Herbert
,
Kimmel
Bethel (IN)
8:05.64
1
6
4
Dees
,
Allyn
,
Hingson
,
Wray
Greenville
8:05.71
1
5
5
Keaffabe
,
Dekker
,
Johnson
,
McKnight
Indiana Wesleyan
8:11.42
1
4
6
Dannelly
,
Johnson
,
Wright
,
Kilgore
Cedarville
8:15.88
1
3
7
Velthuiz
,
Paepke
,
Potter
,
Vanderaa
Trinity Christia
8:27.87
1
2
8
Welch
,
Thatcher
,
Spearman
,
Shear
Southern Wesleya
8:30.82
1
1
--
Ramundo
,
McCoy
,
Powell
,
Mills
Spring Arbor
DNF
1
Mens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Hawn
,
Chupp
,
Willough
,
Gallaghe
Olivet Nazarene
10:08.57
1
10
2
Gustafso
,
Greenwoo
,
Hartman
,
Dejong
Cedarville
10:16.91
1
8
3
Dorcin
,
Jenkins
,
Ragge
,
Roachfor
Shorter
10:17.65
1
6
4
Buscheck
,
Shulte
,
McKee
,
Phillips
Azusa Pacific
10:22.38
1
5
5
Reinking
,
Hendrick
,
Dekker
,
Albert
Indiana Wesleyan
10:23.30
1
4
6
Annis
,
Sowders
,
Herbert
,
Hartman
Bethel (IN)
10:24.97
1
3
7
Koutavas
,
Morse
,
Clark
,
Reidsma
Trinity Christia
10:27.29
1
2
8
Reidsma
,
Watters
,
Anderson
,
Lauber
Spring Arbor
10:29.75
1
1
9
McSpadde
,
Phillips
,
Springer
,
Warringt
Dallas Baptist
10:50.22
1
10
Boulware
,
Dunbar
,
Ford
,
Hartlage
Campbellsville
11:00.50
1
11
Dees
,
Manning
,
Allyn
,
Hingson
Greenville
11:12.41
1
12
Gwinn
,
Fredrick
,
Shear
,
Thatcher
Southern Wesleya
11:13.26
1
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
2
Johnson, Per
Olivet Nazarene
83.00m
(272'3.5)
2
8
Wonch, Seth
Olivet Nazarene
81.00m
(265'8.75)
2
7
Gastil, Miles
Azusa Pacific
79.00m
(259'2)
1
6
Back, Tyler
Grace
77.00m
(252'7.5)
1
2
Laneve, Vincent
Judson
74.00m
(242'9.25)
1
4
Brad, Beckwith
Azusa Pacific
64.00m
(209'11.5)
1
5
Benavides, Antonio
Dallas Baptist
64.00m
(209'11.5)
1
1
Micozzi, Elias
Bethel (IN)
61.00m
(200'1.5)
2
3
Ostrander, Kyle
Bethel (IN)
60.00m
(196'10)
1
7
Aschemann, Christopher
Olivet Nazarene
60.00m
(196'10)
2
6
Sickafoose, Chris
Shorter
52.00m
(170'7)
2
1
Stokes, Darnez
Greenville
41.00m
(134'6)
1
11
Judson, Grant
Olivet Nazarene
31.00m
(101'8.25)
1
11
Ponce, Michael
Bethel (IN)
22.00m
(72'2)
2
10
Armbrust, Jacob
Olivet Nazarene
21.00m
(68'10.75)
2
5
Geeo, Jake
Dallas Baptist
18.00m
(59'0.5)
2
10
Smith, Caleb
York (NE)
17.00m
(55'9.25)
1
1
Ponce, Michael
Bethel (IN)
16.07m
(52'8.5)
1
10
2
Armbrust, Jacob
Olivet Nazarene
15.61m
(51'2.5)
1
8
3
Aschemann, Christopher
Olivet Nazarene
14.87m
(48'9.25)
1
6
4
Brad, Beckwith
Azusa Pacific
14.63m
(47'11.75)
1
5
5
Johnson, Per
Olivet Nazarene
14.26m
(46'9.25)
1
4
6
Sickafoose, Chris
Shorter
14.25m
(46'9)
1
3
7
Wonch, Seth
Olivet Nazarene
14.15m
(46'5)
1
2
8
Rose, Robert
Bethel (IN)
13.78m
(45'2.5)
1
1
9
Ostrander, Kyle
Bethel (IN)
13.77m
(45'2)
1
4
Soptich, Alex
Bethel (IN)
11.00m
(36'1)
2
9
Hundley, Austin
Spring Arbor
10.00m
(32'9.5)
1
3
Reinhard, Alex
Bethel (IN)
8.00m
(26'2.75)
2
8
Johnson, Dajuan
Greenville
6.00m
(19'8)
1
9
Rose, Robert
Bethel (IN)
5.00m
(16'4.75)
2
Mens Weight Throw
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kuusisto, Josh
Greenville
17.85m
(58'6.75)
1
10
2
Ponce, Michael
Bethel (IN)
17.63m
(57'10)
1
8
3
Rose, Robert
Bethel (IN)
15.39m
(50'5.75)
1
6
4
Peterson, Jon Thomas
Shorter
15.32m
(50'3)
1
5
5
Wonch, Seth
Olivet Nazarene
15.16m
(49'8.75)
1
4
6
Waugh, Bryan
Greenville
15.16m
(49'8.75)
1
3
7
Brad, Beckwith
Azusa Pacific
14.83m
(48'7.75)
1
2
8
Gastil, Miles
Azusa Pacific
14.82m
(48'7.25)
1
1
9
Micozzi, Elias
Bethel (IN)
14.75m
(48'4.5)
1
Mens Weight Throw
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Kuusisto, Josh
Greenville
17.72m
(58'1.5)
2
2
Ponce, Michael
Bethel (IN)
17.46m
(57'3.25)
2
3
Wonch, Seth
Olivet Nazarene
15.16m
(49'8.75)
2
3
Waugh, Bryan
Greenville
15.16m
(49'8.75)
2
1
Gastil, Miles
Azusa Pacific
14.82m
(48'7.25)
1
5
Rose, Robert
Bethel (IN)
14.79m
(48'6.25)
2
6
Micozzi, Elias
Bethel (IN)
14.75m
(48'4.5)
2
7
Brad, Beckwith
Azusa Pacific
14.31m
(46'11.25)
2
8
Peterson, Jon Thomas
Shorter
14.20m
(46'7)
2
2
Sickafoose, Chris
Shorter
14.07m
(46'1.75)
1
9
Brown, Larry
Oklahoma Christi
13.68m
(44'10.5)
2
3
Michaud, Beau
Cedarville
13.63m
(44'8.5)
1
4
Back, Tyler
Grace
12.88m
(42'3)
1
5
Ostrander, Kyle
Bethel (IN)
12.62m
(41'4.75)
1
10
Aschemann, Christopher
Olivet Nazarene
12.11m
(39'8.75)
2
6
Johnson, Isaac
Judson
11.97m
(39'3.25)
1
7
Sanders, Caleb
Grace
11.82m
(38'9.25)
1
8
Atteberry, Dusty
Greenville
11.62m
(38'1.25)
1
9
Hundley, Austin
Spring Arbor
9.15m
(30'0)
1
--
Soptich, Alex
Bethel (IN)
FOUL
(--)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Moffitt, Michael
Indiana Wesleyan
2.01m
(6'7)
1
10
2
Limberg, Lucas
Olivet Nazarene
1.98m
(6'5.75)
1
8
3
Savage, Brandon
Southwestern Chr
1.98m
(6'5.75)
1
6
4
Tatum, Derrick
Southwestern Chr
1.93m
(6'3.75)
1
5
5
Stroud, Conner
Olivet Nazarene
1.88m
(6'2)
1
3
5
DePeal, Mason
Indiana Wesleyan
1.88m
(6'2)
1
3
5
Patterson, I-Rell
Campbellsville
1.88m
(6'2)
1
3
8
Foust, Tanner
Bethel (IN)
1.88m
(6'2)
1
1
9
King, Caleb
Indiana Wesleyan
1.88m
(6'2)
1
10
Ventry, Joe
York (NE)
1.83m
(6'0)
1
11
Bird, Stephen
Southwestern Chr
1.83m
(6'0)
1
12
Conner, Greyling
Southwestern Chr
1.83m
(6'0)
1
13
Galloway, Stephen
Judson
1.78m
(5'10)
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Gordon, Zach
Olivet Nazarene
7.28m
(23'10.5)
nwi
1
10
2
DeRamus, Elisha
Olivet Nazarene
7.13m
(23'4.5)
nwi
1
8
3
Beck, Dalen
Indiana Wesleyan
6.83m
(22'4.75)
nwi
1
6
4
Shulte, David
Azusa Pacific
6.75m
(22'1.75)
nwi
1
5
5
Howard, Kedemah
Shorter
6.70m
(21'11.75)
nwi
1
4
6
Williams, Jarrid
Greenville
6.52m
(21'4.5)
nwi
1
3
7
Ventry, Joe
York (NE)
6.51m
(21'4.25)
nwi
1
2
8
Merkler, Cayden
Bethel (IN)
6.44m
(21'1.5)
nwi
1
1
9
Sedam, Sameer
Azusa Pacific
6.35m
(20'10)
nwi
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Gordon, Zach
Olivet Nazarene
7.28m
(23'10.5)
nwi
2
2
DeRamus, Elisha
Olivet Nazarene
7.13m
(23'4.5)
nwi
2
3
Beck, Dalen
Indiana Wesleyan
6.83m
(22'4.75)
nwi
2
4
Shulte, David
Azusa Pacific
6.75m
(22'1.75)
nwi
2
1
Howard, Kedemah
Shorter
6.70m
(21'11.75)
nwi
1
2
Ventry, Joe
York (NE)
6.51m
(21'4.25)
nwi
1
5
Merkler, Cayden
Bethel (IN)
6.44m
(21'1.5)
nwi
2
3
Williams, Jarrid
Greenville
6.41m
(21'0.25)
nwi
1
6
Sedam, Sameer
Azusa Pacific
6.35m
(20'10)
nwi
2
4
Betz, Alec
Bethel (IN)
6.31m
(20'8.25)
nwi
1
5
Williams, Bobby
Greenville
6.29m
(20'7.5)
nwi
1
7
Sleigh, Desmond
Indiana Wesleyan
6.28m
(20'7)
nwi
2
8
Marx, Josiah
Indiana Wesleyan
6.13m
(20'1.25)
nwi
2
6
Cady, Jordan
Houghton
5.74m
(18'9.75)
nwi
1
7
Nagelkirk, Jason
Trinity Christia
5.72m
(18'9)
nwi
1
8
Jones, Keith
Victory Universi
5.69m
(18'8)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
5
Bird, Stephen
Southwestern Chr
92.00m
(301'10)
nwi
1
3
Perdue, Timmy
Campbellsville
72.00m
(236'2.5)
nwi
2
9
Howard, Kedemah
Shorter
63.00m
(206'8.25)
nwi
2
2
Palmer, Keegan
Oklahoma Christi
59.00m
(193'6.75)
nwi
2
1
Williams, Bobby
Greenville
52.00m
(170'7)
nwi
2
8
DeRamus, Elisha
Olivet Nazarene
44.00m
(144'4.25)
nwi
2
9
Swihart, Taylor
Spring Arbor
40.00m
(131'2.75)
nwi
1
7
Savage, Brandon
Southwestern Chr
38.00m
(124'8)
nwi
2
8
Cady, Jordan
Houghton
34.00m
(111'6.5)
nwi
1
4
McNeil, Roosevelt
Greenville
31.00m
(101'8.25)
nwi
2
6
Cherfils, Sadrac
Shorter
24.00m
(78'8.75)
nwi
2
7
Patterson, I-Rell
Campbellsville
22.00m
(72'2)
nwi
1
1
DeRamus, Elisha
Olivet Nazarene
14.53m
(47'8)
nwi
1
10
2
Savage, Brandon
Southwestern Chr
14.53m
(47'8)
nwi
1
8
3
Cherfils, Sadrac
Shorter
14.29m
(46'10.5)
nwi
1
6
4
Howard, Kedemah
Shorter
14.14m
(46'4.5)
nwi
1
5
5
McNeil, Roosevelt
Greenville
12.91m
(42'4.25)
nwi
1
4
6
Perdue, Timmy
Campbellsville
12.76m
(41'10.25)
nwi
1
3
7
Jones, Keith
Victory Universi
12.65m
(41'6)
nwi
1
2
8
Palmer, Keegan
Oklahoma Christi
12.62m
(41'4.75)
nwi
1
1
9
Bowles, Roosevelt
Victory Universi
12.45m
(40'10)
nwi
1
6
Joseph, Clay
Geneva
10.00m
(32'9.5)
nwi
1
5
Ventry, Joe
York (NE)
8.00m
(26'2.75)
nwi
2
1
Unknown Athlete
Stanton Prep
--
(--)
nwi
1
2
Wood, Robert
Trinity Christia
ND
(--)
nwi
1
3
Jones, Keith
Victory Universi
ND
(--)
nwi
1
4
Bowles, Roosevelt
Victory Universi
ND
(--)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Koufidis, Stefanos
Shorter
5.00m
(16'4.75)
1
10
2
Michell, Brian
Olivet Nazarene
4.95m
(16'2.75)
1
8
3
Gauss, Casey
Indiana Wesleyan
4.75m
(15'7)
1
6
4
Blackwell, James
Cedarville
4.63m
(15'2.25)
1
5
5
Mellado, David
Azusa Pacific
4.33m
(14'2.25)
1
4
6
Vos, Drew
Bethel (IN)
4.33m
(14'2.25)
1
3
10
Fleagle, Gavin
Judson
4.18m
(13'8.5)
1
7
Pinion, Chase
Bethel (IN)
4.18m
(13'8.5)
1
1.50
7
Sawicki, Tyler
Bethel (IN)
4.18m
(13'8.5)
1
1.50
9
Raber, Nathan
Indiana Wesleyan
4.18m
(13'8.5)
1
11
Wilson, Jacob
Olivet Nazarene
4.03m
(13'2.5)
1
11
Hoist, Josh
Bethel (IN)
4.03m
(13'2.5)
1
13
Nelson, Logan
Greenville
4.03m
(13'2.5)
1
14
Yates, Anthony
Greenville
4.03m
(13'2.5)
1
15
Olsen, Mitchel
Greenville
3.88m
(12'8.75)
1
16
Gongwer, Albert
Bethel (IN)
3.88m
(12'8.75)
1
--
Murrell, Preston
Indiana Wesleyan
NH
(--)
1
Mens Heptathlon: 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
9
Rawson, Marshall
Shorter
07.80
1
619
8
Brady, Marshall
Houghton
07.75
1
634
7
DePeal, Mason
Indiana Wesleyan
07.53
1
703
6
Mellado, David
Azusa Pacific
07.46
1
726
4
Brown, Nathan
Grace
07.39
1
749
5
Savage, Brandon
Southwestern Chr
07.39
1
749
3
Young, Justin
Azusa Pacific
07.28
1
785
2
Czerwinski, Tomek
Azusa Pacific
07.27
1
789
1
Wallace, Austin
Oklahoma Christi
07.15
1
830
Mens Heptathlon: 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Czerwinski, Tomek
Azusa Pacific
08.56
1
846
2
Young, Justin
Azusa Pacific
08.72
1
809
1
Savage, Brandon
Southwestern Chr
08.82
2
786
2
Wallace, Austin
Oklahoma Christi
09.00
2
746
3
Mellado, David
Azusa Pacific
09.01
2
744
3
Brady, Marshall
Houghton
09.29
1
683
4
DePeal, Mason
Indiana Wesleyan
09.43
1
654
4
Brown, Nathan
Grace
09.69
2
601
5
Rawson, Marshall
Shorter
11.19
2
339
Mens Heptathlon: Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brown, Nathan
Grace
6.84m
(22'5.25)
1
776
2
Czerwinski, Tomek
Azusa Pacific
6.83m
(22'4.75)
1
774
3
DePeal, Mason
Indiana Wesleyan
6.39m
(20'11.5)
1
673
4
Young, Justin
Azusa Pacific
6.31m
(20'8.25)
1
655
5
Savage, Brandon
Southwestern Chr
6.12m
(20'0.75)
1
613
6
Wallace, Austin
Oklahoma Christi
6.09m
(19'11.75)
1
606
7
Brady, Marshall
Houghton
6.05m
(19'10)
1
597
8
Mellado, David
Azusa Pacific
5.84m
(19'1.75)
1
552
9
Rawson, Marshall
Shorter
5.45m
(17'10.5)
1
471
Mens Heptathlon: Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Czerwinski, Tomek
Azusa Pacific
4.34m
(14'2.75)
1
714
2
Mellado, David
Azusa Pacific
4.24m
(13'10.75)
1
685
3
Young, Justin
Azusa Pacific
3.94m
(12'11)
1
601
3
DePeal, Mason
Indiana Wesleyan
3.94m
(12'11)
1
601
3
Wallace, Austin
Oklahoma Christi
3.94m
(12'11)
1
601
6
Savage, Brandon
Southwestern Chr
3.34m
(10'11.5)
1
441
7
Brown, Nathan
Grace
3.14m
(10'3.5)
1
391
8
Brady, Marshall
Houghton
2.84m
(9'3.75)
1
319
8
Rawson, Marshall
Shorter
2.84m
(9'3.75)
1
319
Mens Heptathlon: Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Young, Justin
Azusa Pacific
12.57m
(41'2.75)
1
641
2
Wallace, Austin
Oklahoma Christi
12.53m
(41'1.25)
1
639
3
Czerwinski, Tomek
Azusa Pacific
12.49m
(40'11.5)
1
636
4
DePeal, Mason
Indiana Wesleyan
12.28m
(40'3.25)
1
623
5
Rawson, Marshall
Shorter
12.10m
(39'8.25)
1
612
6
Mellado, David
Azusa Pacific
11.03m
(36'2.25)
1
548
7
Savage, Brandon
Southwestern Chr
10.78m
(35'4.25)
1
533
8
Brown, Nathan
Grace
9.78m
(32'1)
1
472
9
Brady, Marshall
Houghton
8.95m
(29'4.25)
1
423
Womens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Spikes, Lakeisha
Shorter
07.66
nwi
1
10
2
Smith, Alexis
Shorter
07.89
nwi
1
8
3
Webb, Giselle
Shorter
07.89
nwi
1
6
4
Forbes, Deidre
Victory Universi
07.94
nwi
1
5
5
Melvin, Corrine
Indiana Wesleyan
08.05
nwi
1
4
6
Maggio, Jessica
Southern Wesleya
08.07
nwi
1
3
7
Figeuroa, Alyssa
Houghton
08.10
nwi
1
2
8
Fulutudilu, Ode
Lee (TN)
08.11
nwi
1
1
9
Graber, Betty
Bethel (IN)
08.11
nwi
1
10
Lee, Jessica
Spring Arbor
08.15
nwi
1
Womens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Spikes, Lakeisha
Shorter
07.69
nwi
2
1
Smith, Alexis
Shorter
07.82
nwi
3
1
Webb, Giselle
Shorter
07.91
nwi
1
2
Forbes, Deidre
Victory Universi
07.91
nwi
3
2
Figeuroa, Alyssa
Houghton
08.06
nwi
1
3
Graber, Betty
Bethel (IN)
08.10
nwi
1
2
Maggio, Jessica
Southern Wesleya
08.12
nwi
2
3
Melvin, Corrine
Indiana Wesleyan
08.13
nwi
2
3
Lee, Jessica
Spring Arbor
08.14
nwi
3
4
Fulutudilu, Ode
Lee (TN)
08.14
nwi
1
4
Wakes, Chelsea
Bethel (IN)
08.15
nwi
2
4
Perdue, Gabby
Greenville
08.15
nwi
3
5
Luurtsema, Amanda
Spring Arbor
08.16
nwi
1
6
Spearman, Claudia
Southwestern Chr
08.18
nwi
1
5
Pawling, Kayla
Bethel (IN)
08.33
nwi
3
6
Muniania, Josie
Greenville
08.33
nwi
3
5
Snyder, Katie
Indiana Wesleyan
08.38
nwi
2
7
Lindsley, Paige
Judson
08.44
nwi
1
6
Esunis, Melissa
Judson
08.49
nwi
2
7
Feltner, Kesley
Campbellsville
08.53
nwi
3
7
Deberry, Iyeesha
Greenville
08.55
nwi
2
8
Abe, Hanako
Campbellsville
08.56
nwi
1
8
Tucker, Ebony
Southwestern Chr
08.56
nwi
3
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Spikes, Lakeisha
Shorter
25.09
nwi
6
10
2
Helm, Daisy
Shorter
25.20
nwi
6
8
3
Newsome-Gunn, Avante
Bethel (IN)
25.58
nwi
6
6
4
Webb, Giselle
Shorter
25.63
nwi
6
5
5
Smith, Alexis
Shorter
25.70
nwi
6
4
1
McManis, Portia
Victory Universi
26.12
nwi
5
3
2
Lawson, Taneka
Olivet Nazarene
26.38
nwi
5
2
6
Forbes, Deidre
Victory Universi
26.45
nwi
6
1
1
Quinn, Britney
Victory Universi
26.77
nwi
4
1
Luurtsema, Amanda
Spring Arbor
26.79
nwi
3
2
Melvin, Corrine
Indiana Wesleyan
26.81
nwi
4
3
Dennis, Andrea
Oklahoma Christi
26.81
nwi
5
4
Bloodworth, Rebecca
Oklahoma Christi
26.90
nwi
5
4
Spence, Ashley
Bethel (IN)
26.90
nwi
5
1
Spearman, Claudia
Southwestern Chr
26.99
nwi
2
2
Bush, Olivia
Southern Wesleya
27.02
nwi
3
2
Esunis, Melissa
Judson
27.12
nwi
2
3
Perdue, Gabby
Greenville
27.15
nwi
3
3
Gilles, Chelsea
Greenville
27.20
nwi
4
4
Helms, Somer
Oklahoma Christi
27.29
nwi
4
6
Thiel, Logan
Southern Wesleya
27.30
nwi
5
5
Wakes, Chelsea
Bethel (IN)
27.32
nwi
4
4
Puent, Natalie
Olivet Nazarene
27.38
nwi
3
5
MunKitrick, Sarah
Houghton
27.51
nwi
3
3
Young, Evu
Victory Universi
27.65
nwi
2
4
Powell, Princess
Southwestern Chr
28.01
nwi
2
6
Muniania, Josie
Greenville
28.03
nwi
3
5
Tucker, Ebony
Southwestern Chr
28.21
nwi
2
1
Fields, Jerisha
Oklahoma Christi
28.51
nwi
1
2
Klunder, Angela
Trinity Christia
29.69
nwi
1
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Helm, Daisy
Shorter
56.45
4
10
2
D'Angelo, Laura
Olivet Nazarene
59.06
4
8
3
Newsome-Gunn, Avante
Bethel (IN)
59.10
4
6
4
Goedhart, Kamaria
Olivet Nazarene
59.11
4
5
5
Kirkland, Peyton
Olivet Nazarene
59.35
4
4
6
Miller, Allix
Indiana Wesleyan
59.51
4
3
7
Ellis, Jasmin
Shorter
59.55
4
2
1
Lawson, Taneka
Olivet Nazarene
59.69
3
1
8
Spence, Ashley
Bethel (IN)
1:00.42
4
1
Boren, Johanna
Grace
1:00.72
2
2
Gilles, Chelsea
Greenville
1:01.03
3
3
Williams, Hannah
Indiana Wesleyan
1:01.43
3
4
Carman, Rachel
Olivet Nazarene
1:01.55
3
5
Benware, Talia
Indiana Wesleyan
1:01.59
3
2
Young, Evu
Victory Universi
1:01.81
2
3
Powell, Princess
Southwestern Chr
1:01.97
2
4
Grace, Whitney
Bethel (IN)
1:02.04
2
5
Taylor, Lavornne
Southern Wesleya
1:02.60
2
1
Little, Lauren
Campbellsville
1:03.11
1
6
Jones, Erin
Grace
1:03.20
2
7
Quinn, Britney
Victory Universi
1:03.22
2
8
Pitney, Brielle
Cedarville
1:03.26
2
2
Witzig, Rebekah
Bethel (IN)
1:03.54
1
3
Drewke, Kara
Oklahoma Christi
1:05.51
1
6
Ortiz, Alexandra
Olivet Nazarene
1:05.92
3
7
Yadao, Kanoelani
Azusa Pacific
1:06.03
3
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bryan, Cayce
Lee (TN)
2:16.65
3
10
2
Carstensen, Diandra
Azusa Pacific
2:18.52
3
8
3
Jenkins, Destiny
Shorter
2:18.87
3
6
4
Brown, Karley
Olivet Nazarene
2:19.30
3
5
5
Friesen, Joanna
Houghton
2:20.43
3
4
6
Kalous, Courtney
Trinity Christia
2:21.34
3
3
1
Ewert, Kayla
Indiana Wesleyan
2:21.63
2
2
2
Lippencott, Kylie
Olivet Nazarene
2:22.17
2
1
7
Kamp, Julie
Indiana Wesleyan
2:22.84
3
8
Gaesser, Angel
Indiana Wesleyan
2:24.30
3
3
Franks, Kaylee
Arizona Christia
2:24.38
2
9
Dallimore, Kelsey
York (NE)
2:24.70
3
4
Dietsch, Victoria
Judson
2:25.38
2
5
Corsbie, Christina
Bethel (IN)
2:25.76
2
10
Trank, Christy
Olivet Nazarene
2:26.16
3
1
Zemanick, Sierra
Southern Wesleya
2:26.19
1
6
Sandberg, Christina
Indiana Wesleyan
2:26.63
2
2
Miller, Storyie
Lee (TN)
2:26.87
1
7
Bryan, Emily
Lee (TN)
2:27.24
2
11
Gunderson, Faith
Spring Arbor
2:27.38
3
8
Sikorski, Leah
Shorter
2:27.71
2
9
Wolfe, Amanda
Indiana Wesleyan
2:28.71
2
3
McLeod, Tatum
Houghton
2:29.42
1
4
Lafemina, Angelica
Olivet Nazarene
2:30.09
1
5
Merkle, Alayna
Geneva
2:30.55
1
10
Nystrom, Gabby
Judson
2:30.89
2
6
Arnesen, Emily
Lee (TN)
2:31.03
1
11
Hofer, Jordan
Indiana Wesleyan
2:31.60
2
7
Schwab, Hannah
Trinity Christia
2:32.44
1
8
Spotts, Anna
Trinity Christia
2:34.29
1
9
Prugh, Brianna
Lee (TN)
2:38.40
1
10
Ortiz, Brenda
Oklahoma Wesleya
2:38.74
1
12
Fisher, Meagan
Bethel (IN)
2:39.67
3
12
Dudley, Lauren
Bethel (IN)
2:40.34
2
Womens Mile
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kijima, Reika
Azusa Pacific
5:10.62
2
10
2
Wagner, Jordan
Judson
5:10.93
2
8
3
Franks, Kaylee
Arizona Christia
5:11.88
2
6
4
Jourdan, Ashley
Trinity Christia
5:13.51
2
5
5
McBeath, Sarah
Indiana Wesleyan
5:15.42
2
4
6
Esbenshade, Olivia
Cedarville
5:19.61
2
3
7
Trank, Christy
Olivet Nazarene
5:19.91
2
2
8
Wharton, Isabel
Indiana Wesleyan
5:20.97
2
1
1
Rich, Maci
Oklahoma Christi
5:22.56
1
9
Dracht, Danae
Spring Arbor
5:24.40
2
2
Miller, Sarah
Judson
5:24.80
1
3
Williams, Leah
Houghton
5:25.69
1
4
Banachowski, Jasmin
Cedarville
5:27.36
1
5
Merkle, Alayna
Geneva
5:28.80
1
10
Bos, Anna
Trinity Christia
5:29.59
2
6
Stone, Emily
Arizona Christia
5:29.81
1
11
Roche, Janina
Olivet Nazarene
5:31.93
2
7
Dean, Kathryn
Olivet Nazarene
5:32.02
1
8
Rachel, Cavender
Judson
5:32.20
1
9
Reinhard, Jamie
Bethel (IN)
5:33.08
1
10
Moyer, Madison
Olivet Nazarene
5:33.60
1
11
Ortiz, Brianna
Dallas Baptist
5:38.32
1
12
Childers, Jessica
Lee (TN)
5:39.10
2
12
Hammer, Layne
Oklahoma Christi
5:42.18
1
13
Hamilton, Lauren
Indiana Wesleyan
5:43.50
2
13
Vantol, Leah
Trinity Christia
6:09.00
1
Womens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bruce, Kelsey
Dallas Baptist
9:59.80
2
10
2
Ciochon, Meaghan
Judson
10:17.74
2
8
3
Ray, Sarah
Olivet Nazarene
10:26.82
2
6
4
Durrwachter, Julie
Dallas Baptist
10:32.11
2
5
5
Salazar, Anna
Dallas Baptist
10:37.43
2
4
6
Rayas, Cashlee
Dallas Baptist
10:37.89
2
3
7
Mark, Katie
Dallas Baptist
10:38.13
2
2
8
Foss, Alyssa
Indiana Wesleyan
10:38.37
2
1
9
Faulks, Alyssa
Olivet Nazarene
10:43.49
2
10
Disselkoen, Jessica
Trinity Christia
10:45.02
2
1
Groh, Rachel
Cedarville
10:46.13
1
11
Pilat, Bethany
Olivet Nazarene
10:47.28
2
12
Arch, Katherine
Indiana Wesleyan
10:47.56
2
13
Laaman, Kristen
Cedarville
10:48.40
2
2
Farrar, Elle
Azusa Pacific
10:48.78
1
3
Horswell, Brooke
Indiana Wesleyan
10:50.95
1
4
Stone, Emily
Arizona Christia
10:58.42
1
5
Redfield, Melanie
Cedarville
11:00.19
1
6
Nordquist, Laura
Indiana Wesleyan
11:03.83
1
7
Antrim, Allie
Oklahoma Wesleya
11:05.17
1
14
Meade, Glynnis
Dallas Baptist
11:06.00
2
8
Matthews, Ashley
Lee (TN)
11:06.23
1
9
Lyons, Elizabeth
Azusa Pacific
11:08.73
1
10
Sharp, Sarah
Oklahoma Wesleya
11:09.52
1
11
Brown, Tiffany
Dallas Baptist
11:10.44
1
15
Archambault, Alex
Cedarville
11:14.07
2
12
Kiptebeny, Josphine
Victory Universi
11:34.32
1
13
Baker, Rosie
Greenville
11:44.99
1
Womens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bruce, Kelsey
Dallas Baptist
17:17.98
1
10
2
Bos, Anna
Trinity Christia
17:32.61
1
8
3
Durrwachter, Julie
Dallas Baptist
18:18.16
1
6
4
Farrar, Elle
Azusa Pacific
18:32.02
1
5
5
Roche, Janina
Olivet Nazarene
18:37.27
1
4
6
Meade, Glynnis
Dallas Baptist
18:41.38
1
3
7
Soper, Elizabeth
Olivet Nazarene
18:45.70
1
2
8
Arch, Katherine
Indiana Wesleyan
18:45.79
1
1
9
Dean, Kathryn
Olivet Nazarene
18:55.74
1
10
Lyons, Elizabeth
Azusa Pacific
19:04.84
1
11
Matthews, Ashley
Lee (TN)
19:07.38
1
12
Brandes, Annie
Olivet Nazarene
19:24.37
1
13
Sill, Kathryn
Cedarville
19:28.48
1
14
Jones, Kathryn
Spring Arbor
19:30.22
1
15
Moyer, Madison
Olivet Nazarene
19:31.89
1
16
Logan, Ashley
Shorter
19:48.79
1
17
Jones, Katharine
Oklahoma Christi
19:56.94
1
18
Kluitenberg, Anna
Geneva
20:01.06
1
19
Fernandez, Anita
Arizona Christia
20:01.21
1
20
Waterude, Nicole
Cedarville
20:03.24
1
21
Kearney, Mary
Cedarville
20:12.92
1
22
McIntyre, Natalie
Arizona Christia
20:31.32
1
23
Hudi, Sarah
Olivet Nazarene
20:38.61
1
Womens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
McManis, Portia
Victory Universi
08.99
nwi
1
10
2
Davidson, Kryslynn
Shorter
09.03
nwi
1
8
3
Chesley, Jordan
Azusa Pacific
09.08
nwi
1
6
4
Maggio, Jessica
Southern Wesleya
09.20
nwi
1
5
5
Lake, Zandra
Shorter
09.24
nwi
1
4
6
Zeilenga, Kristen
Bethel (IN)
09.32
nwi
1
3
7
Gall, Christina
Cedarville
09.45
nwi
1
2
8
Bantz, Emily
Indiana Wesleyan
09.52
nwi
1
1
9
Bush, Olivia
Southern Wesleya
09.56
nwi
1
10
Reynolds, Ellie
Spring Arbor
09.71
nwi
1
Womens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Chesley, Jordan
Azusa Pacific
09.06
nwi
1
2
McManis, Portia
Victory Universi
09.10
nwi
1
1
Davidson, Kryslynn
Shorter
09.13
nwi
2
1
Zeilenga, Kristen
Bethel (IN)
09.15
nwi
3
2
Lake, Zandra
Shorter
09.17
nwi
3
2
Maggio, Jessica
Southern Wesleya
09.27
nwi
2
3
Gall, Christina
Cedarville
09.44
nwi
3
3
Bush, Olivia
Southern Wesleya
09.55
nwi
2
4
Bantz, Emily
Indiana Wesleyan
09.55
nwi
3
3
Reynolds, Ellie
Spring Arbor
09.59
nwi
1
4
Zetrenne, Nathelie
Campbellsville
09.60
nwi
1
4
Sauers, Grace
Olivet Nazarene
09.83
nwi
2
5
Dykstra, Emily
Trinity Christia
09.87
nwi
1
5
Price, Brianna
Olivet Nazarene
10.09
nwi
3
6
Griwac, Mikayla
Olivet Nazarene
10.15
nwi
1
5
Fields, Taylor
Oklahoma Wesleya
10.22
nwi
2
6
Smith, Kendra
Indiana Wesleyan
10.31
nwi
3
7
Powell, Takeyra
Southwestern Chr
10.33
nwi
1
6
Edwards, Emilie
Houghton
10.38
nwi
2
8
Nettleton, Jordyn
Olivet Nazarene
10.41
nwi
1
7
Potts, Keandra
Spring Arbor
10.49
nwi
3
7
Diaz, Melissa
Olivet Nazarene
10.55
nwi
2
8
Stutz, Jaimee
York (NE)
10.58
nwi
3
8
Roth, Elizabeth
Trinity Christia
10.64
nwi
2
Womens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Ellis
,
Smith
,
Spikes
,
Webb
Shorter
1:41.59
1
10
2
D'Angelo
,
Ortiz
,
Lawson
,
Goedhart
Olivet Nazarene
1:42.95
1
8
1
Grace
,
Spence
,
Wakes
,
Byl
Bethel (IN)
1:45.92
2
6
2
Benware
,
Bantz
,
Melvin
,
Miller
Indiana Wesleyan
1:46.30
2
5
3
Chesley
,
Poole
,
Yadao
,
Leyva
Azusa Pacific
1:46.44
2
4
3
Bush
,
Maggio
,
Taylor
,
Thiel
Southern Wesleya
1:47.73
1
3
4
Bloodwor
,
Gley
,
Helms
,
Dennis
Oklahoma Christi
1:48.47
2
2
5
Boren
,
Jones
,
Young
,
Hertzler
Grace
1:48.91
2
1
6
Abe
,
Feltner
,
Horne
,
Little
Campbellsville
1:49.83
2
7
Deberry
,
Gilles
,
Muniania
,
Perdue
Greenville
1:49.89
2
8
McCaffer
,
MunKitri
,
Daloia
,
McLeod
Houghton
1:50.32
2
4
Davis
,
Czinder
,
Brueggem
,
Bogert
Spring Arbor
1:50.54
1
5
Smiley
,
Spearman
,
Tucker
,
Powell
Southwestern Chr
1:50.76
1
6
Hamilton
,
Klunder
,
Wessels
,
Dykstra
Trinity Christia
1:55.33
1
--
Forbes
,
Quinn
,
Young
,
McManis
Victory Universi
FS
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Ellis
,
Helm
,
Smith
,
Spikes
Shorter
3:55.46
2
10
2
D'Angelo
,
Ortiz
,
Kirkland
,
Goedhart
Olivet Nazarene
3:57.57
2
8
3
Williams
,
Bantz
,
Benware
,
Miller
Indiana Wesleyan
4:01.07
2
6
4
Chesley
,
Yadao
,
Leyva
,
Carstens
Azusa Pacific
4:05.13
2
5
5
Bloodwor
,
Gley
,
Helms
,
Dennis
Oklahoma Christi
4:05.45
2
4
6
Maggio
,
Thiel
,
Taylor
,
Bush
Southern Wesleya
4:06.49
2
3
1
Forbes
,
Young
,
Quinn
,
McManis
Victory Universi
4:08.02
1
2
2
Miller
,
Bryan
,
Childers
,
Bryan
Lee (TN)
4:09.30
1
1
3
Gall
,
Kirk
,
Pitney
,
Jones
Cedarville
4:10.21
1
4
Jourdan
,
VanDyk
,
Hamilton
,
Kalous
Trinity Christia
4:10.71
1
7
Dietsch
,
Esunis
,
Lindsley
,
Wagner
Judson
4:11.73
2
5
Finkbein
,
Donker
,
Curtis
,
Tripp
Spring Arbor
4:12.25
1
8
Grace
,
Spence
,
Newsome-
,
Byl
Bethel (IN)
4:17.43
2
Womens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Hamilton
,
Sandberg
,
McBeath
,
Gaesser
Indiana Wesleyan
9:31.52
1
10
2
Prugh
,
Bryan
,
Childers
,
Bryan
Lee (TN)
9:35.25
1
8
3
Dupiton
,
Rayas
,
Mark
,
Salazar
Dallas Baptist
9:36.30
1
6
4
Corsbie
,
Dudley
,
Fisher
,
Reinhard
Bethel (IN)
9:47.18
1
5
5
Fredrick
,
Donker
,
Lehman
,
Curtis
Spring Arbor
9:47.78
1
4
6
Schwab
,
VanDyk
,
Spotts
,
Zaremba
Trinity Christia
10:00.05
1
3
7
McClella
,
McCullou
,
Fehring
,
Zylstra
Grace
10:01.72
1
2
8
Bredeson
,
Callahan
,
Waterude
,
Sill
Cedarville
10:04.07
1
1
9
Wojciech
,
O'Brien
,
Lafemina
,
Stone
Olivet Nazarene
10:21.62
1
10
Wendling
,
Thomas
,
Renshaw
,
Powers
Greenville
10:53.26
1
Womens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Betts
,
Chesley
,
Kijima
,
Carstens
Azusa Pacific
12:19.02
1
10
2
Ewert
,
Williams
,
Kamp
,
Wharton
Indiana Wesleyan
12:20.71
1
8
3
Trank
,
Carman
,
Brown
,
Ray
Olivet Nazarene
12:22.75
1
6
4
Bruce
,
Dupiton
,
Durrwach
,
Mark
Dallas Baptist
12:25.76
1
5
5
Jourdan
,
VanDyk
,
Kalous
,
Disselko
Trinity Christia
12:31.34
1
4
6
Friesen
,
McCaffer
,
McLeod
,
Williams
Houghton
12:55.62
1
3
7
Jude
,
Sikorski
,
Jenkins
,
Turner
Shorter
13:00.30
1
2
8
Banachow
,
Esbensha
,
Bredeson
,
Callahan
Cedarville
13:05.88
1
1
9
Baker
,
Gilles
,
Thomas
,
Works
Greenville
13:29.90
1
10
Bard
,
Ziegler
,
Salas
,
Stayton
Bethel (IN)
13:51.42
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Blucker, Amy
Olivet Nazarene
13.78m
(45'2.5)
1
10
2
Green, Cinnamin
Bethel (IN)
13.60m
(44'7.25)
1
8
3
Panapa, Amber
Azusa Pacific
12.67m
(41'6.75)
1
6
4
Huffman, Tina
Indiana Wesleyan
12.54m
(41'1.5)
1
5
5
Bell, Arianne
Bethel (IN)
12.29m
(40'3.75)
1
4
6
Clark, Cynia
Shorter
12.06m
(39'6.75)
1
3
7
Pomento, Anna
Cedarville
11.80m
(38'8.5)
1
2
8
Boone, Rachel
Indiana Wesleyan
11.63m
(38'1.75)
1
1
9
Williams, Sara
Geneva
11.56m
(37'11)
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Blucker, Amy
Olivet Nazarene
13.53m
(44'4.5)
2
2
Green, Cinnamin
Bethel (IN)
13.47m
(44'2.25)
2
3
Panapa, Amber
Azusa Pacific
12.66m
(41'6.25)
2
4
Huffman, Tina
Indiana Wesleyan
12.54m
(41'1.5)
2
5
Bell, Arianne
Bethel (IN)
12.16m
(39'10.5)
2
6
Clark, Cynia
Shorter
12.06m
(39'6.75)
2
7
Pomento, Anna
Cedarville
11.80m
(38'8.5)
2
8
Boone, Rachel
Indiana Wesleyan
11.63m
(38'1.75)
2
9
Williams, Sara
Geneva
11.56m
(37'11)
2
1
Burr, Forrest
York (NE)
11.52m
(37'9.5)
1
10
Blake, Emily
Indiana Wesleyan
11.49m
(37'8.25)
2
2
Crawford, Alexis
Campbellsville
11.43m
(37'6)
1
3
Trower, Sierra
York (NE)
11.16m
(36'7.25)
1
4
Tisdell, Ambria
Olivet Nazarene
11.13m
(36'6)
1
5
Gibson, Leeann
Southern Wesleya
11.07m
(36'3.75)
1
6
Dobosy, Danica
Azusa Pacific
11.06m
(36'3.25)
1
11
Schneider, Nicole
Indiana Wesleyan
10.79m
(35'4.75)
2
7
Towne, Ruth
Cedarville
10.53m
(34'6.5)
1
8
Glandon, Megan
Cedarville
10.49m
(34'4.75)
1
9
Conrad, Mallory
Bethel (IN)
10.47m
(34'4)
1
10
Thompson, Emily
Olivet Nazarene
10.43m
(34'2.5)
1
11
Del Re, Jessica
Judson
10.08m
(33'0.75)
1
12
Brunner, Taylor
Greenville
9.95m
(32'7.5)
1
12
Nellis, Melanie
Bethel (IN)
9.79m
(32'1.25)
2
13
Melhorn, Andrea
Houghton
9.79m
(32'1.25)
1
13
Hoffman, Kilee
Judson
9.75m
(31'11.75)
2
--
Stearns, Emily
Indiana Wesleyan
FOUL
(--)
1
Womens Weight Throw
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Blucker, Amy
Olivet Nazarene
17.60m
(57'8.75)
1
10
2
Clark, Cynia
Shorter
16.94m
(55'6.75)
1
8
3
Green, Cinnamin
Bethel (IN)
16.45m
(53'11.5)
1
6
4
McMurtrey, Maggie
Greenville
15.52m
(50'11)
1
5
5
Panapa, Amber
Azusa Pacific
15.21m
(49'10.75)
1
4
6
Thompson, Emily
Olivet Nazarene
14.80m
(48'6.5)
1
3
7
Nellis, Melanie
Bethel (IN)
14.71m
(48'3)
1
2
8
Barnaby, Alisha
Judson
14.71m
(48'3)
1
1
9
Herndon, Cassie
Bethel (IN)
14.51m
(47'7.25)
1
Womens Weight Throw
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Clark, Cynia
Shorter
16.94m
(55'6.75)
2
2
Green, Cinnamin
Bethel (IN)
16.38m
(53'8.75)
2
3
Blucker, Amy
Olivet Nazarene
15.70m
(51'6)
2
4
McMurtrey, Maggie
Greenville
15.52m
(50'11)
2
5
Panapa, Amber
Azusa Pacific
14.98m
(49'1.75)
2
6
Thompson, Emily
Olivet Nazarene
14.72m
(48'3.5)
2
7
Barnaby, Alisha
Judson
14.71m
(48'3)
2
8
Herndon, Cassie
Bethel (IN)
14.08m
(46'2.25)
2
9
Nellis, Melanie
Bethel (IN)
14.03m
(46'0.25)
2
10
Bell, Arianne
Bethel (IN)
13.83m
(45'4.25)
2
11
Ostlund, Miranda
Oklahoma Christi
13.74m
(45'0.75)
2
1
Sears, Madison
Shorter
13.50m
(44'3.5)
1
2
Conrad, Mallory
Bethel (IN)
13.07m
(42'10.5)
1
3
Melhorn, Andrea
Houghton
12.86m
(42'2.25)
1
4
McPherson, Erin
Grace
12.83m
(42'1)
1
4
Fink, Kaylee
Azusa Pacific
12.83m
(42'1)
1
12
Gee, Hannah
Olivet Nazarene
12.61m
(41'4.25)
2
13
Tisdell, Ambria
Olivet Nazarene
12.58m
(41'3.25)
2
6
Treadway, Hannah
Grace
12.21m
(40'0.5)
1
7
Ostlund, Kathryn
Oklahoma Christi
11.98m
(39'3.5)
1
8
Del Re, Jessica
Judson
11.56m
(37'11)
1
9
Hoffman, Kilee
Judson
11.46m
(37'7)
1
10
Glandon, Megan
Cedarville
11.25m
(36'10.75)
1
11
Potthast, Ali
Greenville
11.15m
(36'6.75)
1
12
Sharp, Joanne
Cedarville
9.59m
(31'5.5)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Alford, Santana
Azusa Pacific
1.67m
(5'5.75)
1
10
2
Trevithick, Allison
Indiana Wesleyan
1.67m
(5'5.75)
1
8
3
Little, Kristen
Shorter
1.64m
(5'4.5)
1
6
4
Ruffner, Sierah
Greenville
1.53m
(5'0)
1
4.50
4
Douglas, Faith
Azusa Pacific
1.53m
(5'0)
1
4.50
6
Farleman, Laura
Cedarville
1.53m
(5'0)
1
3
7
Gimben, Victoria
Grace
1.48m
(4'10.25)
1
1.50
7
Brunner, Taylor
Greenville
1.48m
(4'10.25)
1
1.50
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Newsome-Gunn, Avante
Bethel (IN)
5.69m
(18'8)
nwi
1
10
2
Schultz, Christy
Indiana Wesleyan
5.69m
(18'8)
nwi
1
8
3
Carman, Rachel
Olivet Nazarene
5.54m
(18'2)
nwi
1
6
4
Little, Kristen
Shorter
5.49m
(18'0)
nwi
1
5
5
Miller, Allix
Indiana Wesleyan
5.49m
(18'0)
nwi
1
4
6
King, Amber
Southern Wesleya
5.48m
(17'11.75)
nwi
1
3
7
Jones, Beth
Cedarville
5.33m
(17'5.75)
nwi
1
2
8
DuBois, Mellissa
Bethel (IN)
5.33m
(17'5.75)
nwi
1
1
9
Bradley, Kylie
Olivet Nazarene
5.32m
(17'5.25)
nwi
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Newsome-Gunn, Avante
Bethel (IN)
5.69m
(18'8)
nwi
2
2
Schultz, Christy
Indiana Wesleyan
5.49m
(18'0)
nwi
2
2
Little, Kristen
Shorter
5.49m
(18'0)
nwi
2
2
Miller, Allix
Indiana Wesleyan
5.49m
(18'0)
nwi
2
1
King, Amber
Southern Wesleya
5.45m
(17'10.5)
nwi
1
5
Carman, Rachel
Olivet Nazarene
5.44m
(17'10)
nwi
2
2
Jones, Beth
Cedarville
5.33m
(17'5.75)
nwi
1
6
Bradley, Kylie
Olivet Nazarene
5.32m
(17'5.25)
nwi
2
7
DuBois, Mellissa
Bethel (IN)
5.30m
(17'4.5)
nwi
2
3
Leslie, Holli
Indiana Wesleyan
5.21m
(17'1)
nwi
1
8
Casey, Olivia
Olivet Nazarene
5.20m
(17'0.5)
nwi
2
4
Hurst, Dashia
Oklahoma Wesleya
5.10m
(16'8.75)
nwi
1
5
Finkbeiner, Andrea
Spring Arbor
5.02m
(16'5.5)
nwi
1
6
Horne, JaNaiqua
Campbellsville
4.87m
(15'11.5)
nwi
1
7
Aldana, Anelise
Shorter
4.86m
(15'11.25)
nwi
1
8
Pawling, Kayla
Bethel (IN)
4.84m
(15'10.5)
nwi
1
9
Hodge, Jade
York (NE)
4.77m
(15'7.75)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Aldana, Anelise
Shorter
11.68m
(38'3.75)
nwi
1
10
2
McManis, Portia
Victory Universi
11.26m
(36'11.25)
nwi
1
8
3
Figeuroa, Alyssa
Houghton
11.23m
(36'10)
nwi
1
6
4
Poole, Teyana
Azusa Pacific
11.09m
(36'4.5)
nwi
1
5
5
Leslie, Holli
Indiana Wesleyan
11.08m
(36'4)
nwi
1
4
6
King, Amber
Southern Wesleya
11.08m
(36'4)
nwi
1
3
7
Lake, Zandra
Shorter
11.03m
(36'2.25)
nwi
1
2
8
Fayne, Jacqueline
Olivet Nazarene
11.00m
(36'1)
nwi
1
1
9
Schultz, Christy
Indiana Wesleyan
10.99m
(36'0.5)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Aldana, Anelise
Shorter
11.32m
(37'1.5)
nwi
2
2
McManis, Portia
Victory Universi
11.26m
(36'11.25)
nwi
2
3
Figeuroa, Alyssa
Houghton
11.23m
(36'10)
nwi
2
4
King, Amber
Southern Wesleya
11.08m
(36'4)
nwi
2
4
Leslie, Holli
Indiana Wesleyan
11.08m
(36'4)
nwi
2
6
Lake, Zandra
Shorter
11.03m
(36'2.25)
nwi
2
7
Fayne, Jacqueline
Olivet Nazarene
11.00m
(36'1)
nwi
2
1
Schultz, Christy
Indiana Wesleyan
10.99m
(36'0.5)
nwi
1
8
Poole, Teyana
Azusa Pacific
10.79m
(35'4.75)
nwi
2
9
Jones, Beth
Cedarville
10.69m
(35'0.75)
nwi
2
2
Zetrenne, Nathelie
Campbellsville
10.50m
(34'5.25)
nwi
1
3
Hodge, Jade
York (NE)
10.42m
(34'2)
nwi
1
4
Tripp, Kelly
Spring Arbor
10.37m
(34'0.25)
nwi
1
5
Gomez, Maria
Olivet Nazarene
10.30m
(33'9.5)
nwi
1
6
Boren, Johanna
Grace
10.29m
(33'9)
nwi
1
7
Hurst, Dashia
Oklahoma Wesleya
10.14m
(33'3)
nwi
1
8
Bruns, Dallas
Southwestern Chr
9.84m
(32'3.25)
nwi
1
9
Wessels, Erin
Trinity Christia
9.81m
(32'2)
nwi
1
10
Horne, JaNaiqua
Campbellsville
9.74m
(31'11.25)
nwi
1
10
Gambrell, Katrina
Southern Wesleya
9.61m
(31'6.25)
nwi
2
11
Hambright, Heather
Bethel (IN)
9.57m
(31'4.75)
nwi
1
--
Dykstra, Emily
Trinity Christia
FOUL
(--)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Carr, Kate
Bethel (IN)
3.71m
(12'2)
1
10
2
Zimmerly, Jeslyn
Bethel (IN)
3.56m
(11'8)
1
8
3
Tepper, Taylor
Bethel (IN)
3.41m
(11'2.25)
1
5.50
3
Rogers, Vanessa
Spring Arbor
3.41m
(11'2.25)
1
5.50
5
Grace, Whitney
Bethel (IN)
3.25m
(10'7.75)
1
4
6
Beatty, Kristin
Olivet Nazarene
3.10m
(10'2)
1
2
6
Fryer, Courtni
Indiana Wesleyan
3.10m
(10'2)
1
2
6
Hambright, Heather
Bethel (IN)
3.10m
(10'2)
1
2
9
Bailey, Bethany
Indiana Wesleyan
3.10m
(10'2)
1
9
Stiker, Anna
Olivet Nazarene
3.10m
(10'2)
1
9
Reader, Emily
Olivet Nazarene
3.10m
(10'2)
1
12
Schade, Casey
Azusa Pacific
2.95m
(9'8)
1
12
Gallo, Dayna
Indiana Wesleyan
2.95m
(9'8)
1
14
Bonnevie, Abigail
Cedarville
2.95m
(9'8)
1
15
Martinelli, Tiera
Cedarville
2.95m
(9'8)
1
16
Jager, Nicki
Trinity Christia
2.80m
(9'2)
1
--
Sanchez, Kim
Azusa Pacific
NH
(--)
1
Womens Indoor Pentathlon
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Farleman, Laura
Cedarville
3,198
1
10
2
Brunner, Taylor
Greenville
3,183
1
8
3
Zeilenga, Kristen
Bethel (IN)
2,941
1
6
Womens Indoor Pentathlon: 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Zeilenga, Kristen
Bethel (IN)
09.23
1
862
2
Farleman, Laura
Cedarville
09.58
1
792
3
Brunner, Taylor
Greenville
09.67
1
775
4
Morgan, Kyla
Indiana Wesleyan
09.98
1
716
Womens Indoor Pentathlon: 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Farleman, Laura
Cedarville
2:29.99
1
693
2
Brunner, Taylor
Greenville
2:43.30
1
536
3
Zeilenga, Kristen
Bethel (IN)
2:50.53
1
458
Womens Indoor Pentathlon: High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brunner, Taylor
Greenville
1.60m
(5'2.75)
1
736
2
Zeilenga, Kristen
Bethel (IN)
1.57m
(5'1.75)
1
701
3
Farleman, Laura
Cedarville
1.54m
(5'0.5)
1
666
Womens Indoor Pentathlon: Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brunner, Taylor
Greenville
5.18m
(16'11.75)
1
609
2
Zeilenga, Kristen
Bethel (IN)
4.92m
(16'1.5)
1
538
2
Farleman, Laura
Cedarville
4.92m
(16'1.5)
1
538
Womens Indoor Pentathlon: Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brunner, Taylor
Greenville
9.97m
(32'8.5)
1
527
2
Farleman, Laura
Cedarville
9.68m
(31'9)
1
509
3
Zeilenga, Kristen
Bethel (IN)
7.73m
(25'4.25)
1
382
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
117778 views
Post to:
Post as:
Post
752 shares:
NCCAA Indoor Track and Field Championships
,
Arizona Christian University Track and Field and Cross Country - Phoenix, Arizona
,
Azusa Pacific University Track and Field - Azusa, California
,
Bethel College Track and Field and Cross Country - Mishawaka, Indiana
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for NCCAA Indoor Track and Field Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2020
1
1
2019
1
1
2018
1
1
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
1
2014
1
1
Show 4 more
Hashtags
#nccaa
#indoor-championships
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!